Tanie gitary elektryczne – kupować czy nie?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy jest sens kupować tanie gitary elektryczne. I ma na myśli te, które wraz z akcesoriami kosztują do kilkuset złotych. Jaka jest odpowiedź na to pytanie? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – jest sens kupować tanie gitary elektryczne, jeśli są… dobre. Ale czy jest możliwe, że takie gitary istnieją? I co w ogóle miałoby oznaczać to, że są dobre?

Jeśli nasz budżet pozwala nam na zakup tylko takiej gitary, to w zasadzie nie mamy wyboru, chyba że wyborem nazwiemy rezygnację z zakupu. Tanie gitary elektryczne mogą być jednak jak najbardziej sensowne w zakupie. I są tego dwa powody.

Tanie i dobre, czyli zachowanie standardów

Podstawowy jest taki, że jak najbardziej istnieją tanie i dobre gitary, które będą się nadawać dla początkującego, i nie tylko. Muszą być jednak zachowane pewne podstawy. Na pewne rzeczy można przymknąć oko, czyli chociażby na to, jakie tanie gitary elektryczne mają zamontowane przetworniki, które nie dość, że zawsze można wymienić, to same w sobie nie zrobią grającemu krzywdy, jeśli chodzi o granie. Dźwięk może być co prawda gorszej jakości, ale pamiętajmy, że po pierwsze, to nie gitara gra, a gitarzysta, a po drugie dźwięk gitary w dużej części będzie zależał od tego, do czego ją podłączymy. Inna sprawa, że wiele osób nie słyszy różnicy. Co nie znaczy, że jej nie ma, ale wychodzi z tego, że nie jest z tym na pewno aż tak źle, jak niektórzy mogliby przypuszczać.

Jednak nawet tanie gitary elektryczne muszą zachowywać pewne standardy. Podstawowym wymogiem będzie jakość gryfu, nie może on być krzywy. Nie tylko w czasie zakupu, ale także nie może się wykrzywić z czasem. Gitara musi po prostu stroić na każdym progu. Same progi muszą być odpowiedniej twardości, by nie pojawiały się w nich wgłębienia od strun i by progi ogólnie nie były przez nie ścierane. Jeśli już mowa o strojeniu, to stroiki muszą zapewniać trzymanie stroju. Nie może być tak, że po krótkim graniu gitara go straci, nie mówiąc już o całkowitym jego nietrzymaniu, co uniemożliwiłoby także całkowicie sensowną grę.

Struny ważne i nieważne

Osobny temat to struny. Nimi możemy się w ogóle nie przejmować, w sensie ich jakości, bo to element wymienny, jak klocki hamulcowe w aucie. Tanie gitary elektryczne mogą jednak generować w tej sprawie inny problem, a mianowicie złą wysokość strun nad gryfem. Najczęściej będą wtedy zawieszone zbyt wysoko i będą wymagać dużej siły docisku do gryfu. To utrudni granie, a nawet uniemożliwi stosowanie wielu technik gry. Zbyt nisko zawieszone struny, szczególnie jeśli gryf gitary nie będzie doskonały lub nie będzie odpowiednio spasowany z korpusem, także będą generować problemy, które będą się objawiać co najmniej ich brzęczeniem, gdy będą dotykać progów podczas drgań. Należy wziąć pod uwagę, że gitara elektryczna posiada, a przynajmniej może posiadać regulację wysokości strun. Nie oznacza to jednak, że dzięki temu z automatu będzie możliwe ich odpowiednie ustawienie.

Z wajchą czy bez wajchy?

Musimy też zwrócić uwagę na mostek. Być może ten zamontowany na sztywno będzie w taniej gitarze najlepszym wyjściem, bo sam jest po prostu tańszy/prostszy w produkcji i montażu, ale należy pamiętać, że jest pozbawiony możliwości ruchu, więc gitara nie będzie posiadać też wajchy. Jeśli nie chcemy się pozbywać możliwości jej używania, to musimy się liczyć z wyższą ceną lub gorszą jakością instrumentu.

Powód do zakupu nr 2

Była mowa o dwóch powodach, które sprawiają, że tanie gitary elektryczne są sensowne w zakupie. Jaki jest ten drugi? Tym drugim powodem jest cenny czas, a dokładniej możliwość zapobieżenia jego utracie, która może być brzemienna w skutki dla osoby rozpoczynającej swoją przygodę z gitarą. Odłożenie zakupu gitary w czasie z powodów finansowych, może oznaczać miesiące lub nawet lata opóźnienia rozpoczęcia nauki. Tego może się nie udać nadrobić, bo im wcześniej zaczniemy naukę, tym lepszą techniką gry na instrumencie będziemy w przyszłości dysponować.

Jeśli w ogóle z powodu tego opóźnienia będziemy w tej przyszłości posiadać gitarę. W obecnych czasach to właśnie tanie gitary często to umożliwiają. Dawniej wielu o nich marzyło i na marzeniach się często wszystko kończyło. Teraz na szczęście można tego uniknąć. Dobre tanie gitary elektryczne na pewno nie uniemożliwią nam nauki gry, a wielu to właśnie od nich chce zaczynać swoją przygodę z tym instrumentem.

Wiesz, co kupujesz – kupuj

Jeśli chodzi więc o tanie gitary elektryczne i ich kupowanie, to podstawą będzie kupowanie ich z głową. Jeśli sami nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, to warto poprosić o pomoc doświadczonego kolegę lub kupować gitarę w pewnym miejscu, w którym sprzedawca doradzi nam wybór. Zawsze warto też przejrzeć fora internetowe i zamieszczane na nich opinie. Dowiemy się z nich nie tylko jaki poziom prezentuje nowa gitara, ale też taka, która jest już jakiś czas używana. Czy nie ujawniają się w niej z czasem ukryte wady. Pamiętajmy też o gwarancji i jej długości. Jeśli będziemy pewni swojego wyboru, to nic nie będzie stać na przeszkodzie do dokonania zakupu.