Szkoła muzyczna w wieku dziecięcym – czy to ma sens?

Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby jego dziecko rozwijało się jak najlepiej. Dlatego warto postawić na coś więcej niż tylko nauka w zwykłej szkole. Umysł małego dziecka chłonie wszystkie nowe informacje jak gąbka, dlatego dodatkowe zajęcia będą świetnym wyborem, sposobem na poszerzenie wiedzy i horyzontów, rozwijanie pasji. Wiek młodzieńczy jest idealnym momentem na naukę nowych umiejętności, zapisanie dziecka do szkoły muzycznej. Nauka I stopnia rozpoczyna się już w wielu sześciu lat, ale starsze dzieci od dziesiątego roku życia także można zapisać do szkoły popołudniowej.

Czy warto zapisać swoje dziecko do szkoły muzycznej? Jakie płyną z tego korzyści?

Zajęcia muzyczne dla dzieci to świetne rozwiązanie, wpływa korzystnie na rozwój kompetencji społecznych. Zajęcia grupowe sprawiają, że dziecko uczy się współpracować z innymi, oraz wzajemnego wsparcia i pomagania. Wszystko to kształtuje w nim dojrzałość i wpływa korzystnie na moralność. Szkoła muzyczna uwrażliwia na piękno, kształtują się upodobania estetyczne, rozwija wyobraźnię i empatię. Muzycy mają lepszą pamięć i koncentrację, gra na instrumentach to sposób na kompleksowy rozwój, bo angażowane są obie półkule mózgu. Dziecko staje się bardziej uważne, nauka sprawia mu mniej trudności, łatwo przyswaja nowe informacje. Okazuje się, że dzieci uczęszczające do szkoły muzycznej mają większą swobodę komunikacji i szybciej uczą się języków obcych. Korzyści można zaobserwować nawet w przypadku wyników w nauce przedmiotów ścisłych.

Kolejną zaletą będzie poprawa samopoczucia, zajęcia w szkole muzycznej, śpiewanie i granie na instrumencie. Wszystko to sprawia ogromną przyjemność i jest źródłem radości. Dzieci stają się też bardziej opanowanie, nie wykazują zachowań agresywnych, są mniej konfliktowe. Muzyka koi zmysły, relaksuje, pozwala się odprężyć i zredukować stres. Uczniom szkoły muzycznej łatwiej jest występować publicznie radzić sobie z tremą. Nauka gry na instrumencie poprawia też koordynację ruchową, rozwija umiejętność podzielnej uwagi. Dziecko uczy się też systematyczności i samodyscypliny, co z pewnością przyda się w późniejszych latach życia. Ma ono też możliwość osiągnąć wyższy poziom rozwoju, łatwiej wyraża swoje myśli i emocje, wzrasta również zdrowe poczucie własnej wartości.

Jak wybrać odpowiednią szkołę muzyczną?

W przypadku edukacji muzycznej można mówić o trzystopniowym programie kształcenia. I stopień może trwać od czterech do sześciu lat i polega przede wszystkim na umuzykalnieniu ucznia. II stopień edukacji muzycznej dotyczy kształcenia zawodowego, po zdaniu egzaminu uczeń dotrzymuje tytuł zawodowego muzyka. III stopień obejmuje kształcenie mistrzowskie – mogą to być studia wyższe na akademii muzyczne lub uniwersytecie muzycznym. Wyróżnia się szkoły muzyczne prywatne i państwowe. Te pierwsze nie muszą jednak podlegać pod Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego, co powinno się mieć zawsze na uwadze przy wyborze. Szkoły muzyczne mogą być ogólnokształcące (zastępują szkołę podstawą, dziecko uczy się przedmiotów ogólnych i muzycznych) lub popołudniowe – jako lekcje dodatkowe. Obecnie nie brakuje nawet muzycznych przedszkoli i zerówek.

Dziecko uczy się nut i gry na gitarze

Jeśli dziecko ma predyspozycje muzyczne i chciałoby uczyć się gry na instrumencie lub śpiewu, to warto rozejrzeć się za odpowiednią szkołą muzyczną. Będzie to świetne rozwiązanie, nawet jeśli zajęcia mają być głównie źródłem dobrej zabawy. Wiele dzieci lubi się popisywać i występować przed innymi, dlatego lekcje w szkole muzycznej będą dla nich idealną opcją. Obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru szkół muzycznych, ale warto postawić na sprawdzone rozwiązanie – kierując się opiniami i poleceniami, renomą, doświadczonymi i wykwalifikowanym nauczycielami. Godna polecenia jest rzeszowska szkoła muzyczna Virtuoso, w której można nauczyć się podstaw gry na instrumencie – gitarze, fortepianie, keyboardzie, akordeonie, perkusji, saksofonie, ukulele, karnecie oraz śpiewu. Oferta Szkoły Muzycznej Virtuoso skierowana jest nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale też dla dorosłych – każdej artystycznej duszy, miłośnika muzyki.