Szkoła muzyczna – kiedy warto posłać do niej dziecko?

Szkoła muzyczna wielu rodzicom wciąż wydaje się czymś nieco egzotycznym. Często słyszy się opinie, że warto posyłać tam wyłącznie dzieci wybitnie uzdolnione, które mają duże szanse na kontynuowanie w późniejszym życiu muzycznej kariery. Wydaje się jednak, że takie myślenie jest już przeżytkiem, a w dzisiejszych czasach coraz więcej dzieci posyłanych jest do takich szkół z myślą o wszechstronnym, nie tylko zawodowym rozwoju. Dla kogo właściwie jest więc szkoła muzyczna i kiedy warto posłać do niej dziecko?

Do kogo skierowana jest oferta szkół muzycznych?

Dzisiaj wiemy już bardzo dobrze, że przekonania o wrodzonych zdolnościach, czy talencie niektórych dzieci do gry na określonych instrumentach należy włożyć pomiędzy bajki. Faktycznie istnieje coś takiego jak naturalne predyspozycje, które są zestawem pewnych korzystnych w danej dziedzinie cech, ale w praktyce zdarza się to bardzo rzadko. Większość, nawet zawodowych, znanych muzyków to zwykli ludzie, którzy po prostu na pewnym etapie swojego życia włożyli pracę w naukę konkretnej umiejętności – w tym przypadku śpiewu, albo gry na instrumencie. Odpowiedź na postawione wyżej pytanie może być tylko jedna – szkoła muzyczna jest dla każdego, kto chce się muzyki uczyć.

Jakie możliwości daje szkoła muzyczna?

Współczesne szkoły muzyczne dają wiele możliwości. Możliwe jest rozpoczęcie nauki gry na jednym z klasycznych instrumentów, jak gitara, fortepian, saksofon, czy instrumenty perkusyjne. Coraz częściej pojawiają się jednak również oferty nauki gry na instrumentach nowszych, takich jak gitara elektryczna, czy keyboard. Popularna jest również nauka śpiewu, dzięki której można kształcić swoje umiejętności wokalne. W wielu szkołach muzycznych uczniowie mają również możliwość nauki gry na więcej, niż tylko jednym instrumencie.

Czy należy namawiać dziecko, by zaczęło uczyć się gry na instrumencie?

Dawniej panowało przekonanie, że dobrze wychowany, kulturalny człowiek, powinien posiąść przynajmniej podstawową umiejętność gry na jakimś instrumencie muzycznym. Dzisiaj już raczej niewiele osób o tym pamięta, jednak ciągle warto zadać sobie pytanie o to, czy powinno się nakłaniać dzieci do nauki gry. Z całą pewnością nie warto do niczego zmuszać. Jednak ze względu na to, co dziś wiemy o ludzkiej neurologii i o tym, jak rozwija się młody człowiek, kiedy zaoferujemy mu możliwość wszechstronnego i wielotorowego rozwoju, śmiało można powiedzieć, że warto kształtować w dzieciach potrzebę muzykowania i dobry gust muzyczny. Nauka gry na instrumencie jest więc zawsze swego rodzaju inwestycją w rozwój dziecka.

Jak wybrać najwłaściwszy instrument dla dziecka?

W dzisiejszych czasach najczęściej uznaje się, że dziecko samo powinno wybrać instrument dla siebie. Oczywiście w przypadku niektórych instrumentów pewne fizyczne predyspozycje mogą być pomocne, o tyle są one tylko niewielką częścią sukcesu. W praktyce liczy się przede wszystkim praca i zaangażowanie. Regularne ćwiczenia bez wątpienia pozwalają każdemu dziecku opanować umiejętność gry na każdym instrumencie. Warto więc pozwolić dziecku na wybór tego, co podoba mu się najbardziej.