Keyboard- instrument, na którym można wspaniale bawić się muzyką

Keyboard, chociaż podobny do pianina znacznie się od niego różni. Po pierwsze jest głośniejszy. Po drugie ma inny układ klawiatury. Poza tym służy raczej do wykonywania nieco odmiennego typu utworów muzycznych.

Nauka gry na keyboardzie, od czego zacząć?

Nie ma tu chyba wielkiego zaskoczenia w stwierdzeniu, iż naukę gry na keyboardzie powinno się rozpocząć od zaznajomienia się z nutami i układem klawiszy. Trzeba też poznać jego tonacje i sposób jak reaguje na określone ruchy. Keyboard to rzeczywiście takie małe pianino, lecz w odróżnieniu od niego gra się na nim głównie prawą ręką. Lewa służy głównie do wystukiwania pojedynczych akordów. Gra na keyboardzie polega przede wszystkim na wystukiwaniu z góry określonych dźwięków, bo inaczej się w tym instrumencie nie da. Różnice w grze poszczególnych osób polegają na sile wydobycia dźwięku. Jest to kwestia wysoce indywidualna i zależy przede wszystkim od słuchu muzycznego i wyczucia rytmu.

Kto może grać na keyboardzie?

W zasadzie każdy, kto chce. Tutaj nie ma jakichś granic wiekowych ani piętnowania braku zdolności. Keyboard jest pod tym względem niezwykle tolerancyjny. Na nim mogą grać osoby, które zawodowo zajmują się muzyką, jak i te, które są kompletnymi amatorami. Nauka gry na keyboardzie nie jest aż tak wyczerpująca, jak na pianinie. Niemniej nie odbywa się ona z marszu. Dla początkujących osób najlepszy będzie keyboard o układzie klawiszy fortepianowym. Po pierwsze, bo to pozwoli się właśnie do nich przyzwyczaić. A po drugie, bo jest ono stosunkowo łatwe w obsłudze, więc jego opanowanie nie zajmie aż tak dużo czasu.

Czy szkoła muzyczna w nauce gry na keyboardzie jest koniecznością?

Zdania w tej kwestii są wyraźnie podzielone. Jedni uważają, że jak najbardziej. Inni z kolei twierdzą, że grę na keyboardzie można opanować samemu. Stanowisko w tej sprawie zazwyczaj rozstrzyga fakt, czy nauka gry na keyboardzie to rodzaj zabawy i hobby, czy też instrument, z którym chce się związać swoją muzyczną przyszłość. Jeśli przeważa ta druga opcja, to szkoła muzyczna– jest trafionym pomysłem. Tutaj da się nauczyć podstaw gry, a one jak wiadomo- są doskonałą trampoliną do rozwijania swojego muzycznego repertuaru.

Co warto sprawdzić, kupując keyboard?

Po pierwsze należy zwrócić uwagę na to, czy klawiatura działa właściwie. Czy aby się nie zacina, a klawisze nie są zbyt głośne? Po drugie trzeba sprawdzić wyświetlacz. W zaawansowanych technicznie keyboardach jest to nieduży wyświetlacz. Zwykle umieszcza się go w górnej części obudowy instrumentu. Co prawda nie odgrywa on aż tak istotnej roli. Jednak warto, żeby był on sprawny, gdyż zapamiętuje on niejako podstawowe ustawienia keyboardu. W związku, z czym łatwiej je odtworzyć na nowo. Po trzecie sekwencer to kolejna składowa keyboardu, której należy się przyjrzeć. Steruje on urządzeniem MIDI, które zapamiętuje sekwencje dźwięków, przez co możliwe jest ich wielokrotne odtwarzanie.

Warto sprawdzić moduł dostępu do pamięci masowej. Chodzi o to, czy instrument posiada stosowne złącza i porty i czy da się je zsynchronizować z pamięcią USB. Nie można też zapominać o sprawdzeniu generatora dźwięku. On przecież jest odpowiedzialny za moduł głosowy, nie trzeba nikomu przypominać, że bez niego powyższy instrument nie mógłby normalnie funkcjonować. W keyboardzie kluczową funkcję odgrywa też akumulator. Należy go sprawdzić, bo to on decyduje, jak wydajny będzie instrument. Gdy jest on mało sprawny, trzeba sprawdzić- jak długo trzeba go ładować.

W jakich okolicznościach zazwyczaj używa się keyboardów?

Keyboard jest przydatny na przykład wtedy, gdy jedna osoba, która gra na nim musi zastąpić- cały zespól i dać występ solowy. Już ta odpowiedź niejako sugeruje, iż instrument ten jest nieodzowny do grania muzyki o charakterze rozrywkowym. Przy takim repertuarze bawią się zazwyczaj goście weselni, imprezowicze na dyskotekach lub uczestnicy imprez masowych. Pomimo że keyboard jest przyjemnym i miłym narzędziem do nauki i zabawy. Nie da się za jego pomocą raczej zrobić zawrotnej kariery muzycznej.