Jak nauczyć się grać na keyboardzie? Kilka prostych podpowiedzi

Wiele osób marzy o tym, by móc samodzielnie grać na klawiszach. Piękne melodie, ulubione piosenki, a może dzieła muzyki klasycznej. Gra na pianinie, lub w większości domów, na keyboardzie, to marzenie bardzo wielu osób w każdym wieku. Czy można się tego łatwo nauczyć? A jeśli tak, to od czego zacząć naukę?

Nauka gry na keyboardzie – z nauczycielem czy bez?

Pierwsze pytanie, jakie trzeba sobie zadać, zanim zacznie się naukę gry na keyboardzie to właśnie to: próbować samodzielnie, czy zacząć z nauczycielem? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jeśli masz już jakieś podstawy, na przykład dobrze znasz nuty, próba samodzielnego brząkania na klawiszach nie jest złym pomysłem. Tym sposobem możesz zacząć uczyć się kilku podstawowych melodii, które rozwijają technikę.

Jednak ten sposób jest dobry tylko na początek. Dla osób, które chcą przejść dalej i uczyć się kolejnych elementów, praca z nauczycielem będzie koniecznością. Dla wielu osób najtrudniejszym elementem jest przejście z gry jedną ręką na dwie. To umiejętność, którą trzeba owszem, ćwiczyć w domu, ale aby poznać technikę, należy współpracować z nauczycielem. W końcu zapis nut na lewą rękę najczęściej jest w kluczu basowym, którego nie uczy się na szkolnych lekcjach muzyki.

Dodatkowo warto wziąć pod uwagę także to, że nauczyciel może być dodatkową motywacją. Czasami nie chce się usiąść do keyboardu i ćwiczyć, ale konieczność przygotowania się na kolejną lekcję jest już bardziej motywujące.

A może szkoła muzyczna?

Kolejną możliwością, jak nauczyć się grać na keyboardzie, jest szkoła muzyczna. To także dobre rozwiązanie zwłaszcza dla dzieci. Szkoła muzyczna ma ten plus, że wprowadza w życie trochę uporządkowania. Zajęcia odbywają się o stałych porach, na dodatek uczeń ma pewność, że cała wiedza jest na najwyższym poziomie.

Szkoły muzyczne zwracają uwagę na technikę grania, ułożenie palców, rytm – te wszystkie elementy, które początkowo wydają się po prostu mało istotne. Jeśli jednak chce się grać na wyższym poziomie niż początkowy, jest to bardzo ważne. Oduczenie się złych nawyków jest bardzo trudne, dlatego lepiej od razu kształtować te prawidłowe. A nauka w szkole muzycznej daje taką możliwość od samego początku. Podobnie jak uczenie się w grupie. Dodatkową motywacją są wystąpienia i recitale, które często są organizowane przez szkoły muzyczne. To momenty, kiedy uczniowie bardziej się mobilizują do ćwiczeń, a każda godzina spędzona przy klawiaturze to gwarancja lepszych wyników i progresu.

ręce które grają utwór na pianinie

Nauka gry na keyboardzie – od czego zacząć?

Jakie powinny być pierwsze kroki w czasie gry na keyboardzie? Najważniejszym elementem jest oczywiście nauka czytania nut, zarówno w kluczu wiolinowym, jak i basowym. Osoby muzykalne, obdarzone talentem i słuchem często uważają, że jest to niepotrzebne, są bowiem w stanie odtworzyć melodię „z pamięci”. Jednakże na wyższym poziomie, przy wykonywaniu trudniejszych utworów i ćwiczeniu techniki znajomość nut jest po prostu konieczna.

Kolejnym krokiem są oczywiście ćwiczenia. Nie warto zaczynać od nauczenia się swoich ulubionych piosenek. To się może okazać za trudne. Na początku trzeba robić wprawki – grać gamy i pasaże, próbować synchronizować prawą i lewą rękę przy prostych utworach i etiudach przeznaczonych do ćwiczeń dla początkujących.

Kiedy początkowa motywacja przemija…

To zupełnie normalne, że początkowo motywacji do ćwiczeń i uczenia się jest znacznie więcej, niż później. Tak jest zbudowany nasz mózg, po jakimś czasie więc zaczynamy się buntować, a keyboard idzie w kąt. Co zrobić w takim momencie?

Tutaj właśnie okazuje się, że treningi z nauczycielem lub zapisanie się do szkoły muzycznej jest o wiele lepszym rozwiązaniem. Dzięki temu wyrabia się nawyk, zwiększa się samodyscyplina i nie przerywamy ćwiczeń. A ponieważ nauczyciele gwarantują szybszy progres i uczenie prawidłowych nawyków, bardzo szybko można zauważyć postępy w nauce – a to kolejny bodziec do jeszcze intensywniejszych ćwiczeń. Dlatego właśnie szkoła muzyczna lub umawianie się na lekcje z nauczycielem będą lepszym rozwiązaniem niż próby samodzielnego uczenia się w domu z pomocą sieci.