Jak nauczyć się grać na gitarze?

Panuje powszechne przekonanie, że nauka gry na gitarze jest bardzo prosta. Ponoć wystarczy tylko trochę samozaparcia, chęci i uwagi, a także Internet lub książka z akordami. Czy naprawdę to może się udać? A może lepiej zainwestować w naukę z profesjonalnym nauczycielem?

Nauka gry na gitarze – przegląd możliwości

W zasadzie naukę gry na gitarze, tak jak na każdym innym instrumencie, można rozpocząć na kilka różnych sposobów. Wiele osób próbuje uczyć się samodzielnie lub z wykorzystaniem materiałów dostępnych w sieci. Jest bardzo wiele książek, które pokazują, jak chwytać akordy, więc teoretycznie jest to możliwe.

Jednakże samodzielna nauka ma wiele wad. To jak z nauką języka samemu – w zasadzie może się sprawdzić, jednakże tak naprawdę dopóki ktoś nie pokaże nam, jak wypowiadać dane słowo, raczej nie dogadamy się z natywnymi użytkownikami języka. Z nauką gry na instrumencie może być tak samo – potrzeba nauczyciela, który pokaże techniki i nauczy najważniejszych rzeczy.

Jest to możliwe na przykład poprzez zapisanie się do szkoły muzycznej lub w trakcie samodzielnych lekcji z nauczycielem. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Szkoła muzyczna – dobre rozwiązanie?

Wiele osób zastanawia się, czy szkoła muzyczna to dobre rozwiązanie. Zwłaszcza, że nadal panuje mit, że to miejsca, gdzie jest bardzo wysoka dyscyplina, a dzieci, które gorzej radzą sobie z nauką są wyśmiewane i mobbowane. Cóż, to wszystko mit, relikt zamierzchłej przeszłości, gdzie nauka w szkołach muzycznych wiązała się przede wszystkim z dyscypliną i karami.

Obecnie zajęcia są prowadzone w przyjemnej atmosferze. Dla dzieci to rozrywka, prawdziwa przyjemność. Na dodatek szkoła muzyczna daje mnóstwo możliwości. Przede wszystkim wprowadza ład – zajęcia odbywają się w stałych porach i są dobrze zorganizowane. Dziecko ćwiczy w grupie i uczy się prawidłowych technik. Na dodatek ukończenie szkoły muzycznej to dyplom, który potwierdza umiejętności. Przydatne, jeśli młody gitarzysta zamierza w przyszłości robić coś związanego z muzyką.

Dla kogo lekcje z nauczycielem w szkole muzycznej

Szkoła muzyczna ma bardzo wiele zalet, a jedną z najważniejszych jest to, że lekcje odbywają się w relacji mistrz i uczeń. A to oznacza, że początkujący gitarzysta ma od kogo czerpać inspirację i wiedzę. Lekcje z nauczycielem w szkołach tego typu są świetnym rozwiązaniem zarówno dla początkujących, jak i dla tych, którzy już mają jakąś wiedzę.

Co ważne, lekcje z nauczycielem zwiększają motywację, czy raczej samodyscyplinę. Skoro trzeba przygotować się do lekcji, chętniej ćwiczy się w domu. Szkoły muzyczne organizują także koncerty i recitale, które są dodatkową motywacją dla młodych uczniów. Przygotowanie do występów wymaga poświęcenia czasu, a każda dodatkowa godzina spędzona przy gitarze to ćwiczenia: doskonalenie techniki, słuchu, zdolności manualnej i sprawności palców. Dlatego nauka gry na gitarze w szkole muzycznej będzie świetnym rozwiązaniem dla osób, którym brakuje cierpliwości i samodyscypliny, by samodzielnie codziennie ćwiczyć.

Nauka gry na gitarze samodzielnie – czy to może się udać?

Nauka gry na gitarze nie jest szczególnie trudna. Uznaje się, że podstawy o wiele łatwiej opanować niż na przykład w przypadku skrzypiec czy fortepianu. Dlatego też w niektórych przypadkach samodzielne uczenie się w domu może przynieść jakieś korzyści. Ale nie musi.

Przede wszystkim jest to rozwiązanie dla osób, które są bardzo zapalone i chcą uczyć się grać i grać. A także dla tych, które są zdyscyplinowane i zmotywowane i nie poddają się za łatwo. Jeśli do nauki potrzebna jest motywacja zewnętrzna, w takim wypadku lepiej sprawdza się nauka z nauczycielem.

Warto także zwrócić uwagę na to, że ucząc się w domu, na przykład z materiałami z sieci, można opanować wyłącznie podstawy. Do nauczenia się trudniejszych elementów lub zrozumienia niektórych zjawisk, trzeba już niestety sięgnąć po instrukcję kogoś bardziej doświadczonego. Współpraca z nauczycielem lub właśnie zajęcia w szkole muzycznej sprawdzą się lepiej.