Jak można poprawić efektywność nauki śpiewu?

Warto wiedzieć, że praktycznie każda osoba ma pasję lub talent, które chciałaby umiejętnie rozwijać. Bardzo często zdarza się jednak, że ludzi mający predyspozycje w danej dziedzinie są zbyt nieśmiali, by je rozwijać. Nauka śpiewu nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Jest to bowiem bardzo żmudna i konsekwentna praca. Osoby, które jednak są nie tylko zdeterminowane, ale również mają możliwość korzystania z pomocy właściwych osób, mogą mieć pewność, że przygoda ze śpiewaniem zakończy się sukcesem. Ludzie bardzo często zastanawiają się czy warto brać lekcje śpiewu.

Najbardziej istotne jest nastawienie

Osoby, które nie przełamią wewnętrznych blokad nie mogą spodziewać się, że osiągną zamierzony cel, jakim jest nauka wokalu. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że według badań ponad 90% populacji ma zadatki na zostanie wokalistami. Znaczna większość osób niestety zmaga się z wewnętrznymi problemami. Ludzie nie tylko nie chcą się przełamać, ale również bardzo boją się opinii innych. Świetnym rozwiązaniem może być znalezienie nauczyciela czy mentora.

Słuch muzyczny

Osoby, których celem jest śpiewanie, muszą nauczyć się słuchać. Bardzo często przeciętni wokaliści mają niezwykłą umiejętność sprawnego odróżniania wysokich dźwięków od niskich. Oczywiście istnieje mnóstwo ćwiczeń na kształtowanie swojego słuchu, jednak znaczna większość osób nie jest sobie w stanie poradzić samodzielnie w tej kwestii. Warto zdecydować się na nauczyciela, który będzie w stanie obiektywnie ocenić jakość słuchu, a także udzieli wskazówek, jak można go poprawić.

Dlaczego warto zdecydować się na nauczyciela śpiewu?

Zadaniem nauczyciela śpiewu jest przede wszystkim przekazanie osobom zainteresowanym posiadanej wiedzy. Warto wiedzieć, że bardzo istotne znaczenie będzie miało dobranie właściwej muzyki do indywidualnych predyspozycji. Wspomniany nauczyciel może w tym pomóc. Na zajęciach śpiewu zostaną także przedstawione sposoby na znacznie korzystniejszą emisję głosu czy pozbycie się ewentualnego fałszowania. Dobry nauczyciel jest w stanie sprawić, że nauka śpiewu będzie prawdziwą przyjemnością.

Nie można jednak pod żadnym pozorem spisywać na straty osób, które chcą samodzielnie uczyć się śpiewać. W zdecydowanej większości przypadków nauka jest jednak wtedy znacznie mniej efektywna. Rekomendowane jest zatem bardzo poważne zastanowienie się nad pobieraniem lekcji śpiewu u profesjonalisty. Jak zostało już wspomniane jest to nie tylko żmudna, ale również bardzo trudna praca. Osoby, które mają w planach osiągnięcie sukcesu w tej dziedzinie koniecznie powinny zdecydować się na lekcje śpiewu. Systematyczne próby, a także ćwiczenia sprawią, że dana osoba będzie z dnia na dzień coraz lepsza w tym co robi.

W jaki sposób możliwe jest poprawienie efektywności nauki śpiewu?

Należy zdawać sobie sprawę, że głos jest niezwykle specyficznym instrumentem, który będzie wymagał regularnego treningu. W ten sposób można spodziewać się jego poprawy. Koniecznie trzeba mieć jednak świadomość, że cały proces jest nie tylko pracochłonny, ale również długotrwały. Bardzo pomocne może być wybranie się do renomowanej szkoły muzycznej z licznymi sukcesami. Warto również wiedzieć, że istnieje bardzo duża liczba ćwiczeń, które mogą zdecydowanie pomóc w prawidłowym oddychaniu oraz śpiewaniu. Możliwe jest zatem właściwe rozgrzanie się za pomocą ulubionych technik nie tylko i wyłącznie pracując z doświadczonym trenerem wokalnym, ale również samodzielnie. Obecnie poprawienie swojego głosu jest zdecydowanie łatwiejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Bardzo istotne znaczenie będzie miało także unikanie złych nawyków, do których koniecznie trzeb zaliczyć krzyki, kaszel, które mogą wpłynąć na nadwyrężenie głosu.

Jakie ćwiczenia wokalne i oddechowe warto zatem stosować?

Oddychanie z regulowaną częstotliwością oraz prędkością

Rekomendowane jest rozpoczęcie oddychanie z różnymi prędkościami. W ten sposób możliwe jest regulowanie swojego oddechu. Świetnym rozwiązaniem może być rozpoczęcie od szybkiego i krótkiego sapania przez pół minuty. Następnie przez kolejne 30 sekund powinno się wykonać znacznie wolniejsze dyszenie. Konieczne jest umiejętne regulowanie prędkości, a także częstotliwości zarówno oddechów, jak i wydechów. Wspomniane zmiany pozwolą zdecydowanie lepiej kontrolować swój oddech. Godny uwagi jest fakt, że podczas wykonywania omawianego ćwiczenia dana osoba powinna czuć ruch powietrza w trakcie bardzo głębokiego oddychania.

Ćwiczenie wydychania powietrza w seriach kontrolowanych

Warto postarać się wykonać głębokie oddechy przed mówieniem albo śpiewaniem, by przypadkiem nie zabrakło powietrza podczas linii. Świetnym rozwiązaniem może być wyciągnięcie palca przed siebie, a następnie wyobrażenie sobie, że jest to świeca, którą koniecznie trzeba zdmuchnąć aż 5 razy. Osoba planująca nauczyć się śpiewać powinna uwolnić swój oddech najmocniej, jak tylko potrafi w pięciu seriach. Oczywiście nie można zapomnieć zarówno o sile, jak i długości swojego wydechu. Rekomendowane jest postaranie się, by był on najdłuższy za każdym razem. Koniecznie trzeba mieć świadomość, że wykonanie tego ćwiczenia wpłynie na zwiększenie siły płuc. Z kolei wokal będzie nie tylko płaski, ale również niższy w trakcie mówienia oraz śpiewania.


Opracowanie programu rozgrzewki głosu

Jeżeli tylko będzie taka możliwość warto współpracować z doświadczonymi instruktorami głosowymi. W ten sposób może zostać stworzony program, który będzie zaprojektowany specjalnie dla danej osoby planującej nauczyć się śpiewać. Możliwe jest także stworzenie własnej rozgrzewki, która będzie trwała od 10 do nawet 15 minut. Należy podczas niej używać ulubionych ćwiczeń. Osobom, które jednak nie wiedzą w jaki sposób powinno się zacząć, rekomendowane jest stanąć rozluźnionym, a następnie rozpoczęcie możliwie najprostszego programu rozgrzewki.

Należy w tym celu przez pierwsze 3 minuty rozciągnąć swoje ciało. Następnie przez kolejne 2 minuty powinno się wykonywać ćwiczenia oddechowe, do których koniecznie należy zaliczyć kontrolowane oddechy. Trzecią częścią rozgrzewki jest poluzowanie ust i szczęki przez wykonywanie mruczenia (2 minuty). W kolejnym etapie rekomendowane jest śpiewanie w górę lub w dół skali (4 minuty).

Poprawienie swojej nauki śpiewu oraz wokalu

Utrzymanie swojej postawy w jednej linii z plecami, ramionami oraz stopami

Wystarczy stanąć na palcach, a następnie wyciągnąć ręce do tyłu, a także rozstawić stopy. Należy koniecznie pamiętać, aby stopy były rozstawione na szerokość barków. Rekomendowane jest również przesunięcie klatki piersiowej do przodu. Jest to zdecydowanie bardziej istotne niż mogłoby się wydawać. Nie wszyscy oczywiście zdają sobie sprawę, że właściwa postawa umożliwi bardzo swobodny przepływ powietrza z płuc przez usta. Można wtedy spodziewać się lepszego dźwięku swojego głosu. Ponadto wspomniany głos może wydawać się znacznie bardziej energiczny. Wspomniane ćwiczenie stworzyło bowiem świetny przepływ powietrza. Należy pamiętać, aby unikać zaciskania ramion czy blokowania kolan. Ciało w trakcie śpiewania powinno być nie tylko luźne, ale również zrelaksowane.


Otworzenie bardzo szeroko ust i przesunięcie języka do przodu

Warto stanąć przed lustrem, a następnie zaśpiewać przynajmniej kilka linijek swojej ulubionej piosenki. Osoba, która planuje nauczyć się śpiewać powinna wtedy bardzo dokładnie sprawdzić, jak szeroko otwiera usta. W kolejnym kroku należy otworzyć usta i umieścić w nich środkowe palce. Wspomniane usta powinno się wtedy otworzyć zdecydowanie szerzej. Następnie rekomendowane jest wyjęcie palców i przyłożenie języka do przedniej części ust. Bardzo ważne jest, by końcówka języka była umieszczona stosunkowo blisko dolnych zębów. Osoba wykonująca to ćwiczenie powinna dostrzec znacznie lepszy dźwięk. Jest to oczywiście spowodowane faktem, że w jamie ustnej będzie znajdowało się zdecydowanie więcej przestrzeni na rezonans dźwięku.

Warto uczyć się śpiewu od innych piosenkarzy, należy jednak śpiewać w możliwie najbardziej odpowiednim dla siebie zakresie

Rekomendowane jest bardzo dokładne zwrócenie uwagi na to, jak inni piosenkarze oddychają podczas śpiewania. Świetnym rozwiązaniem będzie naśladowanie ich. Można bowiem w ten prosty sposób nauczyć się ciekawych sztuczek, do których należy zaliczyć podnoszenie klatki piersiowej czy chowanie brody na wyższych dźwiękach. Bardzo istotne znaczenie ma również fakt, aby głos nie został wypchany z zakresu swojego komfortu. Warto pracować nad poprawieniem swojego tonu, a także oddechu. W ten sposób możliwe będzie poprawienie jakości głosu.
Wypowiadanie się w taki sposób, by zdania były nie tylko i wyłącznie wyraźne, ale również czyste

Należy mieć świadomość, że ćwiczenia polegające na podkreśleniu samogłoski zdecydowanie pomogą w wydobyciu śpiewanych słów. W momencie, gdy dana osoba będzie przede wszystkim skupiała się na przekazywaniu poszczególnych słów, dźwięk nie tylko i wyłącznie ulegnie poprawie, ale również stanie się znacznie jaśniejszy.

Oddychanie przeponą. Znaczna większość osób oddycha bowiem tylko przez klatkę piersiową

Rekomendowane jest oddychanie z przepony, gdyż w ten sposób można zdecydowanie poprawić swój dźwięk. Należy w tym celu trzymać ramiona na przeponie, a następnie oddychać bardzo głęboko z brzucha, a nie z klatki piersiowej. Warto również bardzo delikatnie uwolnić powietrze w trakcie śpiewania. Nie jest oczywiście zalecane wypychanie go na siłę czy czekanie do momentu, aż zabraknie powietrza. Świetnym rozwiązaniem jest bardzo wygodne rozwijanie wzoru oddychania w trakcie śpiewania.

Utrzymanie swojego głosu w bardzo dobrej kondycji. Jest to gwarancja idealnego wokalu

Należy pamiętać przez cały dzień o odpowiednim nawodnieniu

Zalecane jest w tym celu spożywanie napojów bezkofeinowych, do których koniecznie trzeba zaliczyć kawę bezkofeinową, herbatę ziołową, wodę czy sok. Świetnym rozwiązaniem jest picie od 6 do nawet 8 szklanek wody każdego dnia. Warto bowiem zdawać sobie sprawę picie bardzo dużej ilości płynów pozwoli na utrzymanie fałd głosowych. W ten sposób będą one poruszały się praktycznie bez żadnych oporów. Rekomendowane jest również unikanie spożywania alkoholu. Koniecznie trzeba mieć świadomość, że wspomniany alkohol podrażnia śluz podszewki gardła.

Unikanie ekstremalnych głosów, do których należy zaliczyć szepty czy krzyki

Można doprowadzić do zniszczenia fałd głowowych przez regularne krzyczenie. Ponadto fałdy mogą być nie tylko spuchnięte, ale również zaczerwienione, co oczywiście przyczyni się do chrapliwego głosu. Nie wszyscy wiedzą, że do uszkodzenia strun głosowych mogą także doprowadzić szepty.

Nauczenie się robienia przerw od śpiewu

Każda ambitna osoba doskonale zdaje sobie sprawę, jak trudnym zadaniem jest zrobienie sobie przerwy od wykonywanych ćwiczeń. Należy jednak mieć świadomość, że głos może być w pewnym momencie napięty oraz przeciążony. W przypadku ewentualnego zachorowania lub dostrzeżenia bardzo niekorzystnych objawów związanych z przemęczeniem, rekomendowane jest mówienie możliwie jak najmniej.

Picie wody i płukanie gardła

Godny uwagi jest fakt, że kaszel może przyczynić się do uszkodzenia strun głosowych. Z kolei zimne leki, których zadaniem jest zmniejszenie przekrwienia mogą doprowadzić do ich wysuszenia. Rekomendowane jest zatem spożywanie bardzo dużych ilości wody w ciągu dnia. Można także podjąć decyzję o oczyszczeniu swojego gardła. Wystarczy płukać je słoną wodą przez pół minuty.

Skonsultowanie się z lekarzem w przypadku ochrypłego głosu

W przypadku, gdy głos nie uległ poprawie po dwóch lub trzech tygodniach, należy umówić się na wizytę do lekarza. Ponadto jeżeli dana osoba nie tylko nie miała żadnych chorób, ale również nie pali papierosów, problem może leżeć po stronie strun głosowych. Zadaniem lekarza powinno być skierowanie na badanie uszu, nosa, a także gardła, by możliwe było postawienie prawidłowej diagnozy.