Gra na flecie – co trzeba wiedzieć?

Flet to jeden z najpopularniejszych instrumentów muzycznych. Dzieje się tak dlatego, że jest on dość prostym instrumentem, a nauka gry na flecie nie należy do najtrudniejszych. Grać na flecie można uczyć się samemu, w warunkach domowych lub na kursach. Dobrym wyborem może być też szkoła muzyczna.

Flet – podstawowe informacje

Flet należy do dętych instrumentów muzycznych, drewnianych, współcześnie wykonywanych na ogół z metalu. Flety drewniane służą często do wykonywania między innymi muzyki dawnej.

Instrument ma kształt prostej rurki zaopatrzonej w otwory boczne – zamykane klapkami lub opuszkami palców, służące do zmiany wysokości dźwięku. Wydobywa się on poprzez zadęcie do specjalnego otworu wargowego lub do ustnika.

Do drewnianych dętych instrumentów muzycznych obok fletu możemy zaliczyć też obój, klarnet, fagot i rożek angielski.

Historia fletu

Pierwowzorem fletu była ludowa fujarka. Żeby wydobyć dźwięk, należało zadąć w ustnik. Dzięki temu powietrze w komorze rezonacyjnej rozdziela się na dwa strumienie. Jeden strumień opuszcza instrument przez szczelinę, a drugi – przepływa przez prostą rurę.

Historia fletu sięga tysięcy lat. Jest to więc jeden z najstarszych instrumentów muzycznych na świecie. Potwierdzono jego używanie w czasach prehistorycznych, był też bardzo popularny w średniowieczu. Jego popularność nie zmalała w czasach współczesnych. Flet zajmuje miejsce w orkiestrze, jest też często używanym instrumentem solowym.

Jakie są rodzaje fletów?

Wyróżniamy kilka rodzajów fletów. Najpopularniejszy jest flet podłużny, czyli prosty. To właśnie on jest najczęściej używany w szkołach na lekcjach muzyki. Taki rodzaj fletu jest rurką z bocznymi otworami zamykanymi albo za pomocą klapek, albo za pomocą palców.

Drugi rodzaj fletu to flet poprzeczny. Składa jest również z rurki metalowej lub drewnianej, która na jednym końcu posiada otwór wargowy służący do zadęcia. Ma też otwory boczne wyposażone w klapki, które służą do zamykania otworów.

Ze względu na swoją wielkość flety dzielą się na: basowe, tenorowe, altowe i sopranowe. Są też flety, które brzmią wyżej niż sopranowe – sopranino i niżej niż basowe – subbasowe.

Flet – dobry na początek

Flet to dobry wybór dla amatorów, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z muzyką. Ten instrument jest prosty w obsłudze i nie wymaga od uczącego się dużego wysiłku.

Od ucznia wymagana jest odpowiednia. pozycja. Na flecie gramy palcami prawej i lewej ręki. Warto ułożyć palce rąk na instrumencie, by utrwalić sobie ich właściwe położenie. Trzeba też nauczyć się prawidłowego ułożenia warg na ustniku. Gdy opanujemy te praktyczne informacje, możemy zacząć wydobywać dźwięk z instrumentu. Na flecie zagrać można wiele prostych melodii, które na początek nauki będą najlepszym wyborem. Potem można przejść do bardziej skomplikowanych kompozycji.

Na pewno istotny jest też wybór instrumentu do nauki gry. Z pewnością ma tu znaczenie wiek ucznia – dla małych dzieci przeznaczone są oddzielne modele fletu. Zwróćmy uwagę na cenę – za instrumenty prestiżowych marek z pewnością zapłacimy więcej.

Nauka gry na flecie

Gdy myślimy o profesjonalnej grze na flecie, na pewno naukę warto rozpocząć jak najwcześniej. Szkoła muzyczna będzie wtedy dobrym wyborem. Zajęcia prowadzą tam profesjonalni nauczyciele, którzy pomogą przeprowadzić przez cały muzyczny proces.

Dobry nauczyciel dostrzeże też potencjał ucznia – oceni, czy dana osoba ma słuch muzyczny i talent do grania na instrumencie. Nie ma nic gorszego niż zmuszanie się do gry na jakimkolwiek instrumencie, choćby najprostszym. Nauka gry na flecie powinna być przyjemnością, a nie obowiązkiem.