Nauka gry na pianinie – co warto wiedzieć

Muzyka towarzyszy ludzkości od wieków. Zamiłowanie do melodii i rytmu towarzyszyło wszystkim ludom i epokom, jakkolwiek w różnych kulturach wyrażane było w różny sposób. Również i w obecnych czasach talent muzyczny jest powszechnie pożądany. Gra na instrumencie lub śpiew pozwalają osobie utalentowanej wyróżnić się, zdobyć prestiż i powodzenie. Znajomość muzyki klasycznej i rozrywkowej bywa jednym z wyznaczników erudycji. Słuchanie muzyki na co dzień pozwala wyciszyć w sobie złe emocje i odnaleźć dobrą energię do pracy lub nauki. Nic dziwnego, że wielu rodziców stara się zadbać o edukację muzyczną swoich dzieci.

Umuzykalnianie dziecka warto rozpocząć jak najwcześniej. Świadome mamy jeszcze w ciąży śpiewają swoim dzieciom, a w pierwszych latach życia puszczają im muzykę różnego rodzaju. Czasem uczestniczą z maluszkami w zajęciach wczesnej edukacji muzycznej, prowadzonych metodą gordonowską. Wszystko to procentuje w późniejszych latach życia dziecka. Wczesne umuzykalnianie zwiększa szeroko pojęte zdolności muzyczne, wyrabia słuch muzyczny i ułatwia naukę gry na instrumencie.

Kolejnym etapem edukacji jest szkoła muzyczna. Na jej początku każdy uczeń powinien wybrać odpowiadający mu instrument. Jednym z najpopularniejszych jest pianino. Jego zaletą jest uniwersalność – można na nim grać niemal każdego rodzaju muzykę – klasyczną i rozrywkową. Ponadto charakterystyka pianina – granie melodii obiema rękami w połączeniu z dynamiką klawiszy sprawia, że łatwo wydobyć z niego piękno muzyki. Umiejętność gry na pianinie automatycznie umożliwia grę na innych instrumentach z rodziny klawiszowych, takich jak organy, fortepian czy klawikord.

Nauka gry na pianinie trwa zazwyczaj wiele lat. Wymaga ona od ucznia pracowitości i systematyczności. Regularne ćwiczenia w wymiarze przynajmniej kilku godzin tygodniowo pozwalają osiągać sukcesywne postępy. W pierwszej kolejności konieczne jest nauczenie się nut. Ich dobra znajomość pozwoli zaawansowanemu pianiście na zagranie dowolnej melodii na podstawie zapisu nutowego. Kolejnym krokiem jest koordynacja obu rąk. Uczeń ćwiczy różne motywy muzyczne najpierw każdą ręką osobno, a następnie stara się skoordynować obie ręce jednocześnie. Po opanowaniu podstaw nadchodzi czas na opracowanie konkretnych utworów. Konieczne jest wypracowanie właściwych dla danego utworu: dynamiki, artykulacji i stylu. W toku nauki uczeń opanowuje coraz bardziej zaawansowane utwory, a ciężka praca i upór mogą z czasem zaowocować możliwością muzykowania zarobkowego, a nawet sukcesami w koncertach krajowych i międzynarodowych.

Nauka gry na pianinie najlepsze efekty przynosi pod okiem wykwalifikowanego i doświadczonego nauczyciela. Przed wyborem szkoły muzycznej warto zapoznać się z opiniami osób, które miały już okazję z niej skorzystać. Ważne jest to, aby nauczyciel miał właściwe podejście do ucznia – osoba pracująca na co dzień z młodzieżą lub dorosłymi niekoniecznie będzie umiała odpowiednio zachęcić i zmotywować do gry np. sześciolatka. Niezależnie od wszystkich trudności, które wiążą się ze zdobyciem kompleksowej muzycznej edukacji, nauka gry na pianinie z pewnością jest warta poświęceń, gdyż daje człowiekowi bezcenną umiejętność na całe życie.